شما نمی‌توانید از کشورتان سفارشی ثبت کنید. United States

شاخه‎ها

هیچ محصولی وجود ندارد

تعیین خواهد شد ارسال
0 تومان مجموع

پرداخت

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد
تعداد
مجموع
0 محصول در سبدخرید شما وجود دارد. یک محصول در سبدخرید شما وجود دارد.
جمع محصولات
جمع هزینه حمل  تعیین خواهد شد
مجموع (بدون ماليات)
ادامه خرید پرداخت نهایی
حراج سرگذشت نمایش در ایران

سرگذشت نمایش در ایران

محصول جدید

1 قلم

اخطار: آخرین موجودی فعلی!

توضیحات

وزن 200
شابک 978-964-369-714-3

جزئیات

«سرگذشت نمایش در ایران» جلد چهارم از مجموعه فرهنگ و تمدن ایرانی نشر افق، به قلم رضا آشفته منتشر شد. در این کتاب در قالب یک روایت داستان‌گونه، اتفاقات تئاتر در ایران از پیش از اسلام تا دوران معاصر بیان می‌شود. مخاطب اصلی این کتاب کودکان و نوجوانان هستند.
 

رضا آشفته به خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، گفت: این کتاب در ادامه مجموعه «فرهنگ و تمدن ایرانی» نشر افق منتشر شده است. این مجموعه در سال ۱۳۸۶ شروع شد، اما من قبل از آن هم مطالعاتی را برای نگارش کتابی با این موضوع شروع کرده و یادداشت‌هایی برداشته بودم. 

وی افزود: بنا بر طرح نشر افق این مجموعه قرار است برای کودکان و نوجوانان باشد. بنابراین زبان کتاب، یک زبان قصه‌گوست، با روایتی که تاکید زیادی بر اسم‌ها و منابع ندارد و صرفا شرح حال نمایش در دوره‌های مختلف تاریخی است. 

این روزنامه‌گار و خبرنگار حوزه تئاتر در ادامه گفت: دو فصل نخست کتاب اشاراتی به نمایش ایرانی در پیش از ورود اسلام دارد، اما از فصل سوم به بعد مطالب به سمت ورود نمایش یونانی به ایران و چگونگی شکل‌گیری و نضج آن و همچنین معرفی اجراهای مهم تئاتر می‌پردازد. 

آشفته گفت: همچنین در این کتاب به طور مفصل به تاثیر مشروطه بر جریان‌های تئاتری در ایران پرداخته می‌شود. مباحث در ادامه به دوره‌ پهلوی و جریان نمایش در این دوران و همین‌طور تاثیر انقلاب اسلامی ایران و جنگ هشت ساله تحمیلی بر هنر نمایش، می‌رسد. در بخش‌های پایانی نیز تئاتر ایران در پس از جنگ تحمیلی بررسی می‌شود. 

نویسنده کتاب «سرگذشت نمایش در ایران» گفت: تمام دوره‌ها و اتفاقات تئاتری و همین‌طور تمام فراز و نشیب‌های تاریخ نمایش در ایران در این کتاب بیان شده است. همچنین تلاش من بر این بود که از حاشیه‌ها پرهیز کنم و نگاه من بیشتر بر مستندات تاریخی استوار باشد. 

این محقق و پژوهشگر نمایش ایرانی، در ادامه با اشاره به این‌که نگارش کتاب در سال ۱۳۸۸ به پایان رسید، گفت: دشواری نگارش کتاب در متفاوت بودن آن بود، چرا که نباید بر جنبه‌های پژوهشی کتاب تاکید می‌شد. شاید اگر قرار بود که کتاب برای بزرگسالان و با یک زبان پژوهشی نوشته می‌شد، روند نگارش آن ساده‌تر می‌بود. 

وی افزود: در کتاب به اتفاقات معاصر تئاتر ایران صرفا  اشاره‌ای گذرا شده است و این مساله به خاطر این است که به هر حال باید چند سالی بگذرد تا بتوان درباره هنر معاصر بحث کرد. 

آشفته در پایان به کتاب‌های جدید خود اشاره کرد و گفت: در مورد دراماتورژی و بازیگری پژوهش‌هایی انجام داده‌ام که در آینده‌ای نزدیک منتشر خواهند شد. همچنین قصد دارم نقدها، گزارش‌ها و مصاحبه‌هایی را که به عنوان روزنامه‌نگار و خبرنگار حوزه تئاتر از من منتشر شده، در یک کتاب منتشر کنم. این کتاب برای مخاطبانی که قصد دارند درباره گزارش نویسی هنری اطلاعاتی کسب کنند، بسیار مفید خواهد بود. 

«سرگذشت نمایش در ایران» جلد چهارم از مجموعه فرهنگ و تمدن ایرانی نشر افق است، که با قلم رضا آشفته در ۱۲۸ صفحه منتشر شده است.

منبع: ایبنا

محصولات مرتبط